Dołącz do newslettera i

Pobierz za darmo książkę 100 stron:
Piguła wiedzy o najlepszych praktykach testowania w Java

.

Czego dowiesz się z tej książki?

  • Mockito w pigułce
  • Czym jest Piramida Testów
  • Dane testowe: Matki Obiektów i Test Buildery vs Mocki, Stuby
  • Clean Code w testach: klasy Steps
  • Code Coverage
  • Mutation Coverage – testy mutacyjne w Java
  • Consumer-Driven Contract (CDC) – Java Microservices
  • Performance Testing w Java

.

Szczegółowy spis treści

1. Mockito w pigułce

Wiedza o Mockito w pigułce! Dowiedz się czym jest Mock i jak działa. Czym jest Spy, Verify, InOrder, Argument Matchers, Argument Captors, Answers, Nice mocks. Poznaj dobre praktyki i przeczytaj czego nie mockować.

2. Czym jest Piramida Testów

Jak podzielić wysiłek w pisanie testów na różnych poziomach? Jakie są typy testów? Jak ograniczyć ich czas działania i zmniejszyć time-to-market naszego projektu? Pomoże w tym zbudowanie solidnej piramidy testów.

3. Dane testowe: Matki Obiektów i Test Buildery vs Mocki, Stuby

Pisząc testy staramy się szukać części wspólnych i zamykać powtarzalne fragmenty. Jednym z tych miejsc jest tworzenie danych testowych. Uniknij pułapek i dowiedz się czym są Matki Obiektów i Test Buildery, dostosowując cechy nazwanych przypadków testowych na potrzeby pojedynczych testów.

4. Clean Code w testach: klasy Steps

Podczas swojej pracy programista częściej czyta kod, niż go pisze. Kod testowy jest żywą specyfikacją systemu. Jeżeli jest czytelnie napisany, możesz z niego czerpać wiedzę na temat tego, w jaki sposób działa aplikacja. Dlatego postaraj się, aby kod testów był pisany z odpowiednią dbałością, jak kod produkcyjny. A może i nawet większą, bo statystycznie jest go więcej. Zobacz, jak można stosować Clean Code w testach.

 

5. Code Coverage

100% Code Coverage 👌 i Płonąca produkcja?💥 Sprawdź, jakich 3 pułapek należy się ustrzec. Poznaj 5 sposobów, jak mądrze wykorzystać Code Coverage. Dowiedz się jak skonfigurować wyznaczanie metryki Code Coverage.

6. Mutation Coverage – testy mutacyjne w Java

Testy mutacyjne to proces, w którym celowo wprowadzane są błędy w kodzie (mutacje), aby sprawdzić, czy testy nadal będą pozytywne. W takim przypadku oznacza to, że zestaw testów może być niewystarczający do pokrycia potencjalnie wprowadzonych błędów. Dowiedz się, czym są Testy Mutacyjne i Mutation Coverage. Jak sprawdzić, czy testy naprawdę testują wszystko? Czy nie brakuje jakiejś asercji?

7. Consumer-Driven Contract (CDC) – Java Microservices

Zintegruj swoje mikroserwisy za pomocą Consumer-Driven Contract (CDC). Koniec z niedziałającymi testami integracyjnymi i niestabilnym środowiskiem testowym.

8. Performance Testing w Java

Performance testing służy do zweryfikowania wymagań niefunkcjonalnych związanych z przepustowością i stabilnością systemu. Dowiedz się: Jakie są rodzaje metryk i jak je interpretować? Co mierzyć w aplikacji? Jakie są typy testów performance? Na co zwrócić uwagę podczas konfigurowania środowiska? Poznaj przydatne narzędzia w Java do performance testing.

.

O autorze

Piotr Pelczar

Piotr Pelczar

Senior Software Engineer

Jestem współautorem bloga SoftwareSkill.pl. Jako inżynier pracowałem zarówno dla startupów oraz dużych organizacji: UBS, Euro Bank, Samsung Electronics.

Jeżeli mogę Ci jakoś pomóc, napisz do mnie:  kontaktsoftwareskill.pl

SoftwareSkill logo

Nie wysyłamy spamu w newsletterze

Nie wysyłamy spamu w newsletterze – tylko wartościowe informacje. Dołączając do nas:

  • Masz pewność, że nie ominie Cię żaden wartościowy artykuł z bloga i nie będziesz zdany na algorytmy social media.
  • Otrzymasz najlepszą ofertę dołączenia do Programu Szkoleniowego Java Developera.
.

Przykładowe maile: