Java Developer? Przejdź na wyższy poziom wiedzy 🔥💪  Sprawdź

Team Leader? Podnieś efektywność swojego zespołu 👌 Sprawdź

Apache Kafka + Avro + Schema Registry

Apache Kafka + Avro + Schema Registry

Apache Kafka dostarczona przez Confluent to prawdziwy kombajn, a nie zwykła kolejka. W dzisiejszym artykule pokażę Ci, jak możemy odpalić klaster Kafki oraz Schemę Registry na Dockerze, następnie wyklikamy topic oraz wgramy schemat Avro. Potem napiszemy przykładową alikację producenta oraz konsumenta w Spring Boot z wykorzystaniem Avro oraz Schemy Registry…

Mikroserwisy: Monitoring, Tracing i Log Aggregation – diagnostyka problemów w środowisku rozproszonym

Mikroserwisy: Monitoring, Tracing i Log Aggregation – diagnostyka problemów w środowisku rozproszonym

Wyobraź sobie, że wystąpił problem w produkcyjnym systemie zbudowanym z sieci rozproszonych mikrousług. Błąd przekazuje zespół, który złożył żądanie do Twojego systemu i operacja zawiodła – obsługa trwała długo, a następnie został zwrócony błąd. Podają requestId oraz szczegóły żądania.

Czy byłbyś w stanie szybko odpowiedzieć, co konkretnie było przyczyną błędu?

W tym wpisie chciałbym poruszyć problematykę Observability (obserwowalności) systemów opartych o architekturę rozproszonych mikrousług. Opowiem o:

  • Log Aggregation, zbieranie logów w środowisku rozproszonym
  • Distributed Tracing, czyli śledzenie konkretnego żądania
  • Monitoring ogólnej kondycji systemu
    • Perspektywa ogólna serwisu
    • Perspektywa szczegółowa instancji
5 najczęstszych błędów, kiedy używasz Apache Kafka

5 najczęstszych błędów, kiedy używasz Apache Kafka

Integracja aplikacji ze sobą za pomocą Apache Kafka jest stosunkowo łatwa. W tym zadaniu wspomagają nas biblioteki albo całe frameworki (takie jak Spring). Ponieważ to zadanie jest znacznie ułatwione, może to uśpić czujność programistów. Chciałbym zwrócić Twoją uwagę na to, żebyś poświęcił chwilę na analizę wymagań niefunkcjonalnych w swojej aplikacji, a także zapoznał się z domyślnymi ustawieniami Apache Kafka i bibliotek integrujących.

Komunikacja po REST czy systemie kolejkowym?

Komunikacja po REST czy systemie kolejkowym?

W świecie mikroserwisów pojawia się temat sposobu ich integracji, aby wymienić wiedzę i udostępnić usługi pomiędzy domenami. Dwa popularne podejścia to komunikacja synchroniczna (np. HTTP, REST) oraz integracja przez system kolejkowy typu Apache Kafka, RabbitMQ czy JMS (Java Message Service np. Tibco).

Każde podejście ma szereg wad i zalet, dlatego przed podjęciem decyzji należy zrozumieć przypadek użycia, poznać kontekst biznesoowy i wymagania niefunkcjonalne oraz przeprowadzić analizę za i przeciw cechom każdego z rozwiązań.